Altánky


Altánok je označenie pre malú ozdobnú stavbu (jednoduchý prístrešok), ktorá je umiestnená na záhrade alebo napríklad v parku. Ich účelom je hlavne odpočinok, relaxácia, odreagovanie od dnešného sveta stresu alebo ako posedenie s priateľmi či príbuznými. Prvé altánky sa objavili už v zámockých záhradách, kde trávili väčšinu svojho voľného času bohaté šlachtičné. Ich účelom bola predovšetkým ochrana pleti pred slnkom alebo proste ako súkromné miesto a miesto odpočinku. Ich rozloha bola pomerne veľká. Samozrejme bola dôležitá bohatá výzdoba. V období renesancie a baroka bol altánok štandardom v každej zámockej záhrade. U nás začal rozkvet altánkov s príchodom letných sídiel.

Z čoho sú altánky?

Hlavným prvkom je predovšetkým drevo a potom to je kov. Drevo je pre tento účel veľmi dobrý materiál, pretože vypadá prirodzene a zapadá do prostredia, v ktorom je altánok postavený. Kvôli vystaveniu dreva rôznym poveternostným podmienkam, ako je dážď, mráz, sneh alebo škodcom, je treba ho chrániť. Ochrana spočíva v lakovaní dreva a taktiež morením.

Výber altánku

Pred obstaraním je potrebné vytipovať vhodné miesto a veľkosť altánku. Taktiež je potrebné sa rozhodnúť, čo v ňom chcete mať za nábytok. Ten je možné zadovážiť zvlášť a mať ho ako mobilný, alebo ho zadovážiť s altánkom a mať ho tam prirobený.
Pri výbere by ste sa mali najskôr rozhodnúť, či budete tráviť chvíle v altánku len v lete a na jar, alebo či tam chcete aj spať a mať ho ako takmer plnohodnotnú stavbu. Ak chcete používať altánok ako jednoduchý objekt, tak by ste sa mali rozhodnúť, či si ho zostavíte sami alebo či dať prednosť profesionálom. Ak sa rozhodnete o komplexnejšie riešenia tak sa do toho nepúšťajte sami (pokiaľ teda nemáte skúsenosti so stavbami) a nechajte si altánok urobiť od profesionálov.

altánky altánok altánky altánok altánok

Výzdoba altánku

Najlepšie miesto pre altánok je slnečné miesto, ktoré je skryté pred ostatným ľuďom. Skvelé je, ak máte možnosť sa pozerať na vašu krásnu záhradu s rozkvitnutými rastlinami. Veľmi dobrým spôsobom, ako skrášliť okolie altánku je zasadenie popínavých rastlín. Ak chcete používať altánok aj večer, určite nezabudnite dokúpiť nejaký externý zdroj svetla, ktorý bude umiestnený v altánku alebo ho bude osvetľovať zvonku.

A koľko to vlastne bude stáť?

To je veľmi dobrá otázka. Ceny altánkov sa pohybujú veľmi individuálne a záleží na tom, čo chcete. Odvíja sa predovšetkým od materiálu, hlavne závisí na kvalite dreva. Nemenej dôležitá je veľkosť altánku a to, ako moc ho chcete mať vybavený a vyzdobený. Altánky sa predávajú na diely ako stavebnica, alebo si ich celé necháte postaviť vami vybranou firmou. Najlacnejšie riešenie je samozrejme pustenia sa na stavbu altánku sám.

gabiónové ploty a oporné múry